Seo

Seo / Arama Motoru Optimizasyonu

seo / arama motoru optimizasyonu

SEO / Arama Motoru Optimizasyonu Nedir?

SEO (Search Engine Optimization) Türkçe adıyla Arama Motoru Optimizasyonu, web sitenizin Google vs. arama motorlarında üst sıralarda çıkabilmesi için yapılması gereken çalışmaların bütünü olarak tanımlanabilir. SEO çalışması doğru ve profesyonel şekilde yapılırsa hedef kitlenize ulaşabilmenizin en önemli adımlarından biri olan web sitenizin, Google ve benzeri arama motorlarının arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmasını ve daha fazla kişinin web sitenizi ziyaret etmesini sağlayabilirsiniz.

SEO Web Siteleri İçin Neden Önemlidir?

Bir hizmet ya da ürün satın almak isteyen insanlar fikir edinebilmek ya da aradıkları hizmet veya ürünü bulabilmek için arama motorlarını kullanırlar. SEO, web sitenizdeki içeriklerle alakalı kelimeleri arama motorlarından arayan kullanıcıların web sitenizi bulmalarını kolaylaştırır.

SEO Çalışması İçin Bilinmesi Gerekenler

SEO işletmeniz için önemli olan trafik, potansiyel müşteri ve satış elde etmenizin en iyi yollarından biridir. Bu arama motorlarından en fazla kullanılan Google’i örnek olarak alırsak:

  • Google,  kullanıcıların arama sorgusuyla alakalı en kaliteli ve en alakalı bilgileri içeren sayfaları aramaktadır .
  • Google algoritması web sitenizin içeriğini tarayıp söz konusu içeriklerdeki anahtar kelimelere ve başka faktörlere bakarak arama sonuçlarına en uygun ve en kaliteli içerikleri kullanıcılara sunar.
  • Google’in “Kaliteli içerik” kriterleri çok çeşitlidir ancak bunlardan en önemlileri bir sitenin bağlantı profili, bir sayfaya veya bütün olarak siteye bağlantı veren diğer web sitelerinin sayısı ve kalitesidir.
  • İnsanların siteyle nasıl etkileşim kurdukları, aradıkları bilgilere kolayca ulaşıp sitede kalmaya devam edip etmedikleri, arama sonuçlarında çıkan siteyi yok sayıp saymadıkları, sitenin yükleme hızı, mobile uyumluluğu, sitedeki içeriklerin özgünlüğü ve doyuruculuğu Google için önemli diğer faktörler arasında sayılabilir.
  • Google (ve diğer arama motorları) kullanıcı dostu bir müşteri deneyimi için kendini devamlı olarak günceller.

Yukarıda saydığımız maddeler SEO çalışmasının mantığını anlayabilmek ve bu doğrultuda verimli bir SEO çalışması yapabilmek için son derece önemlidir.