2039 sonuçtan 1-12 arası gösteriliyor

Kategoriler

Promosyon ürünleri ve Kurumsal Hediyeler  2022

Promosyon ürünleri ve kurumsal hediyeler firmaların takdir etmek, özel hissettirmek ve marka sadakati oluşturmak için bir iyi niyet ifadesi olarak müşterilerine ve çalışanlarına verdikleri markayı temsil eden ürün ya da hediyelerdir.

Promosyon kelimesi Fransızca Promocion kelimesinden türetilmiş ve İngilizceye 14. yüzyılda girmiştir. Reklam ve tanıtım alanlarında promosyon kelimesinin ilk defa kullanımı 1920’lerde olmuştur.

Promosyon ürünlerini; bir marka tarafından, üzerine logo veya sloganını uygun şekilde yerleştirerek müşterilere, çalışanlara ya da potansiyel müşteri adaylarına kurumsal kimliğini tanıtmak ve faaliyet gösterilen alandaki bilinirliğini artırmak için ücretsiz olarak dağıtılan ürünler olarak tanımlayabiliriz. Promosyon ürünleri, eşantiyon ve kurumsal hediye olarak da bilinmektedir.

Ürün alırken müşterilerin büyük bir kısmı promosyon ürünlerinden etkilenmektedir.

Promosyon Ürünleri Hangi Alanlarda kullanılır?

Promosyon ürünlerinin kullanım alanları son derece geniştir. Reklam, tanıtım, satış gibi pazarlama unsurlarına, kurumsal kimlik oluşturmaya, müşteri ve çalışanlarla kurulan ilişkileri güçlendirmeye, marka sadakati oluşturmaya, pazardaki rekabete ortak olmaya, marka bilinirliğini artırmaya, yeni müşterilere ulaşmaya, markayı görünür kılmaya gereksinim duyulan her alanda promosyon ürünleri kullanılabilir. Bir şirketi, siyasi figürü, ürünü, hizmeti, sosyal sorumluluk projesini, kurumsal imajı, markayı vs. tanıtmak, özel günlerde müşteri veya çalışanları onurlandırmak ya da marka bilincini pekiştirmek için de promosyon ürünleri kullanılabilir. Bunların yanı sıra film festivalleri, gala, sergi, konser gibi sanatsal alanlarda ve kar amacı gütmeyen kuruluşlar ve sivil toplum örgütleri arasında da promosyon ürünleri yaygın olarak kullanılmaktadır.

Neler Promosyon Ürünü ve Kurumsal Hediye Olarak Kullanılabilir?


Yazımızın başında promosyon ürünlerinin markaları, ürünleri, hizmetleri veya kurumsal bir kimliği tanıtmak amacıyla kullanılan marka logosunun ve marka mesajının basılı olduğu küçük ve etkili hediyeler olduğundan söz etmiştik. Promosyon ürünleri bütün dünyada kullanılan en önemli pazarlama öğelerinden biridir. Pazarlamanın merkezinde olması nedeniyle de ürün seçenekleri oldukça fazladır. Günümüzde en çok tercih edilen promosyon ürünlerini; kalemler, ajandalar, anahtarlıklar, defterler, takvimler, saatler, şapkalar, tişörtler, kupalar, çantalar ve kalemlikler olarak sıralayabiliriz. Teknolojinin gelişmesiyle usb bellek, powerbank, akıllı radyo, şarj aleti, akıllı saat, bluetooth hoparlörü gibi pek çok teknolojik ürün de

promosyon ürünlerinin arasına katılmıştır. Ayrıca doğaya verilen önem ve değerin artmasıyla birlikte geri dönüştürülebilir malzemeden üretilmiş doğa dostu promosyon ürünlerinin kullanımı da oldukça yaygınlaşmıştır.

Promosyon Ürünleri ve Kurumsal Hediye Ne İşe yarar?

Promosyon ürünleri; bir ürün, hizmet, marka veya konu hakkında hedef kitleleri bilgilendirmek, marka bilinirliğini artırmak, müşteri sadakati oluşturmak, pazar içi rekabette üst sıralara tırmanmak gibi pek çok amaçla kullanılır ve pazarlama ve reklam faaliyetlerinin ilk sıralarında yer alır. Promosyon ürünleri markaların, müşterilerin zihninde ayırt edici bir yer oluşturmasına yardımcı olurken, potansiyel müşterilerin de dikkatini çekmek konusunda da yarar sağlar. Ayrıca Promosyon ürünleri 4P olarak bilinen pazarlamanın temel unsurları Product (Ürün), Price (Fiyat), Place (Dağıtım) ve Promotion maddelerinden biridir.

Promosyon Ürünlerinin Tarihçesi:

Hatıra düğmeleri, takvimler ve cetveller bilinen ilk promosyon ürünlerinden bazılarıdır. Matbaacı Jasper Meek, bir ayakkabı mağazasını okullara mağazanın adıyla basılmış kitap çantaları hediye etmeye ikna ederek promosyon sektörünün de temellerini atmış; rakibi Henry Beach, Meek’in fikrinden yola çıkarak promosyon ürünü yelpazesine araba kamçıları, kart kutuları, yelpazeler, takvimler, şapkalar, önlükler ve başka birçok ürün seçeneği daha ekleyerek promosyon ürünlerinin yaygınlaşmasını sağlamıştır. 70’li yıllarda birçok marka kendi logolarını taşıyan bu küçük ve nispeten düşük maliyetli hediyelerin kurumsal kimlik oluşturmada ve pazarlama faaliyetlerinde ne kadar etkili olduğunu keşfetmişler, Markaların promosyon ürünlerine talebi arttıkça ürün yelpazesi de genişlemeye başlamıştır.

Kurumsal hediyelerin ve promosyon ürünlerinin faydaları

– Müşterilerinize değerli ve özel olduklarını hissettirir

– Sektörel rekabet içerisinde markanızı rakiplerinizin önüne taşır

– Markanızın akılda kalmasını sağlar ve marka sadakati oluşturur

– Kurumsal hediyeler ve promosyon ürünlerinin dolaşıma girmesi kulaktan kulağa pazarlama için etkin bir yoldur ve yeni müşteriler kazanmanıza yardımcı olur.

– Çalışanlarınıza özel ve değerleri olduklarını hissettirerek markanızı sahiplenmelerini sağlar

– Çalışanlarınızın motivasyonu güçlendirerek çalışma verimini artırır

– Çalışanlarınızı, yeni müşteri bağlantıları kurmaları için teşvik eder

Uzay Ajans olarak Kurumsal Kimlik için Kurumsal Hediyelerin ve Promosyon ürünlerinin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz ve uzman kadromuzla markanızın ihtiyaçları doğrultusunda modern ve geniş bir ürün yelpazesi sunuyoruz.

Promosyon ürünleri ve kurumsal hediyler

promosyon ürünleri uzay ajans
Kurumsal hediyeler