Seo / Arama Motoru Optimizasyonu

Seo / Arama Motoru Optimizasyonu

SEO / Arama Motoru Optimizasyonu Nedir?

 

SEO (Search Engine Optimization) Türkçe adıyla Arama Motoru Optimizasyonu, web sitenizin Google vs. arama motorlarında üst sıralarda çıkabilmesi için yapılması gereken çalışmaların bütünü olarak tanımlanabilir. SEO çalışması doğru ve profesyonel şekilde yapılırsa hedef kitlenize ulaşabilmenizin en önemli adımlarından biri olan web sitenizin, Google ve benzeri arama motorlarının arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmasını ve daha fazla kişinin web sitenizi ziyaret etmesini sağlayabilirsiniz.

SEO Web Siteleri İçin Neden Önemlidir?

Bir hizmet ya da ürün satın almak isteyen insanlar fikir edinebilmek ya da aradıkları hizmet veya ürünü bulabilmek için arama motorlarını kullanırlar. SEO, web sitenizdeki içeriklerle alakalı kelimeleri arama motorlarından arayan kullanıcıların web sitenizi bulmalarını kolaylaştırır.

SEO Çalışması İçin Bilinmesi Gerekenler

SEO işletmeniz için önemli olan trafik, potansiyel müşteri ve satış elde etmenizin en iyi yollarından biridir. Bu arama motorlarından en fazla kullanılan Google’i örnek olarak alırsak:

  • Google,  kullanıcıların arama sorgusuyla alakalı en kaliteli ve en alakalı bilgileri içeren sayfaları aramaktadır .
  • Google algoritması web sitenizin içeriğini tarayıp söz konusu içeriklerdeki anahtar kelimelere ve başka faktörlere bakarak arama sonuçlarına en uygun ve en kaliteli içerikleri kullanıcılara sunar.
  • Google’in “Kaliteli içerik” kriterleri çok çeşitlidir ancak bunlardan en önemlileri bir sitenin bağlantı profili, bir sayfaya veya bütün olarak siteye bağlantı veren diğer web sitelerinin sayısı ve kalitesidir.
  • İnsanların siteyle nasıl etkileşim kurdukları, aradıkları bilgilere kolayca ulaşıp sitede kalmaya devam edip etmedikleri, arama sonuçlarında çıkan siteyi yok sayıp saymadıkları, sitenin yükleme hızı, mobile uyumluluğu, sitedeki içeriklerin özgünlüğü ve doyuruculuğu Google için önemli diğer faktörler arasında sayılabilir.
  • Google (ve diğer arama motorları) kullanıcı dostu bir müşteri deneyimi için kendini devamlı olarak günceller.

Yukarıda saydığımız maddeler SEO çalışmasının mantığını anlayabilmek ve bu doğrultuda verimli bir SEO çalışması yapabilmek için son derece önemlidir.

Kurumsal Kimlik

kurumsal kimlik

Kurumsal Kimlik Nedir ?

Bir kurumun logosundan sosyal medya hesaplarına, organik ya da potansiyel müşterilerle olan etkileşiminden web sitesi tasarımına, pazarlama şekillerinden reklam stratejisine kadar, kendisini temsil etme biçimlerinin bütününe Kurumsal Kimlik denir. Kurumsal kimlik kurumun algılanan ve benimsenen ticari karakterini ifade eder.

Kurumsal Kimlik Nasıl Oluşturulur ?

Kurumsal kimlik oluştururken kullanılan stratejinin, kalıcı, farklı ve özerk bir yapıya sahip olması gerekir. Kurumsal kimlik tasarımı aşamasında logo önemli bir yer tutar. Logo tasarlanırken kullanılan renklerin uyumu ve logo tasarımının akılda kalıcı olması, kurumsal kimlik açısından son derece önemlidir. Kurumsal kimlik, hem kurum içi hem de kurum dışı imajı biçimlendirir. Kurumun amacına ve hedef kitlesine uygun stratejiler belirlenmeli ve kimlik tasarımında rol alan ekip uyum içerisinde çalışmalıdır.

Kurumsal Kimlik Ne işe Yarar ?

Özgün ve işlevsel bir kurumsal kimlik, kurumun sektördeki pazarda önemli ve kalıcı bir yer edinmesi için önemli katkılarda bulunur. Olumlu ve akılda kalıcı bir kurum imajı markanın yaygınlaşması vepazardaki yerini güçlendirmesi açısından büyük kolaylık sağlar. Bu durum kurum maliyetlerini ciddi oranlarda azaltabilir.

Açıklayıcı bir kimlik, sektörde marka bilincini ve farkındalığını arttırır. Kurumsal kimlik, kuruma olan bağlılığı güçlendirmek için marka imajıyla doğru orantılıdır. Bu sayede hem personel hem de müşteriler arasında sadakati oluşturur.

Kurumsal kimliğin istikrarı ve yönetimi için, olmazsa olmaz üç unsurun birlikte işlenmesi gerekir. Bunlar, Kurumsal tasarım, kurumsal davranış ve kurumsal iletişimdir. Bir kurumun kurumsal kimliğinin desteklenmesi için, bu üç unsurun kendi arasında zıtlaşmaması ve uyum içerisinde olması çok önemlidir.

En basit tanımıyla kurumsal kimliğin amacı, markayı sektörde kalıcı kılmak ve rakiplerinden net olarak ayırt edilmesini sağlamaktır.